Kalendarz jak co roku będzie kosztował 50 złotych.
 
Przychód ze sprzedaży przeznaczymy na wsparcie Szpitala Psychiatrycznego w Ukraińskim Kulparkowie
#FundacjaZdrowiaPublicznego - tak działamy!
 
Nad artystyczną stroną kalendarza czuwają Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
 
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska
Już trzeci raz pracujemy nad naszym charytatywnym kalendarzem z cyklu "Lekarze jak z baju" - zapraszamy na mały wgląd za kulisy pierwszej sesji zdjęciowej
 
Lekarze pochodzący z Ukrainy oraz medycy pracujący na rzecz ochrony zdrowia obywateli Ukrainy - będą bohaterami trzeciej edycji kalendarza "Lekarze jak z bajki" wydawanego przez Fundację Zdrowia Publicznego i Teatr Groteska.
 
Już niedługo będziemy mogli zaprezentować wyniki naszej wspólnej pracy!
 
 

Trzecia edycja charytatywnego kalendarza "Lekarze jak z bajki" - za kulisami

 
Lekarze pochodzący z Ukrainy oraz medycy pracujący na rzecz ochrony zdrowia obywateli Ukrainy - będą bohaterami trzeciej edycji kalendarza "Lekarze jak z bajki" wydawanego przez Fundację Zdrowia Publicznego i Teatr Groteska.
 
W trzeciej edycji kalendarza "Lekarze jak z bajki" wcielą się m.in. dr Sletvana Hurina - rezydentka pediatrii ze Szpitala im.S.Żeromskiego w Krakowie, dr Stanislav Ilchenko z oddziału kardiologii Szpitala w Myszkowie, prof. Jerzy Wydmański z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, który wraz z synem stworzył portal "Lekarze dla Ukrainy", a także prof. Dominika Dudek - kierownik Kliniki Psychiatrii Dorosłych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie zaangażowana osobiście w pomoc ukraińskim rodzinom przebywającym w Polsce oraz wspierająca ośrodki psychiatryczne we Lwowie, dr Mariia Rybak, która po ucieczce z okupowanego Irpienia wraz z 6-letnim synem odlazła pomoc i wsparcie w przychodni Ratmedica w Trzcianie k. Bochni.
 
Gościem specjalnym tegorocznej edycji będzie dr Marianna Mirczyk - lekarka z Ukraińsko - Polskiego Centrum Serca we Lwowie, która na sesję zdjęciową przyjedzie prosto z Ukrainy.
Na planie fotograficznym kalendarza medycy przebrani w specjalne kostiumy przeniosą się w bajkowe plenery ze spektakli m.in. "Aksamitny królik", "Kto pocieszy pechowego nosorożca" oraz "Cudowna lampa Aladyna" .
Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, a grafikiem Maciej Schumacher.
 
Nad artystyczną stroną kalendarza czuwają Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, a partnerami kalendarza są Szpital im. Żeromskiego w Krakowie, Stowarzyszenie Wolontariatu św. Eliasza, Stowarzyszenie im. Inspektora Marka Woźniczki oraz Centrum Młodzieży im. dr. Henryka Jordana i Wodociągi Miasta Krakowa.
Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na pomoc materialną placówką medycznym na Ukrainie.
 
W ramach poprzedniej edycji kalendarza "Lekarze jak z bajki" do małopolskich szpitali zakupionych zostało ponad 20 tysięcy maseczek ochronnych typu fp2, które Fundacja Zdrowia Publicznego przekazała m.in. do Szpitala Specjalistycznego im. św. Ludwika w Krakowie, Centrum Onkologii w Krakowie, Szpitala MSWiA w Krakowie oraz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

Trzecia edycja charytatywnego kalendarza "Lekarze jak z bajki" już niedługo...

Ponad 250 dzieci z Malopolskich szkół uczyło się pierwszej pomocy podczas Klubu Małego Ratownika .
 
Partnerem tego wydarzenia jest Fundacja Zdrowia Publicznego. Dzieciaki przyswajają wiedzę dotyczącą ratowania życia i zdrowia uczestnicząc w specjalnych zabawach i spektaklach, w których aktorami są zawodowi ratownicy medyczni.
 
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i organizatorom super imprezy edukacyjnej!
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Przejdź do sklepu

Przypominamy o ważnej pozycji dostępnej w naszym sklepie internetowym:
 
Kompleksowe omówienie przepisów dotyczących ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych. Praktyczny przewodnik do wszystkich podmiotów stosujących przepisy dotyczące ochrony zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych.
 
Publikacja adresowana do szerokiego grona odbiorców, w szczególności do organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego, jednostek Państwowej Inspekcji Sanitarnej i innych jednostek sektora zdrowia publicznego, organizacji pozarządowych oraz szkół.
 
 
 
 
 
 
 
 

#FundacjaZdrowiaPublicznego w akcji:

Komentarz do ustawy z dnia 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych

Na bieżąco z Fundacją Zdrowia Publicznego



Chcielibyśmy zachęcić do odwiedzania Fundacji Zdrowia Publicznego w serwisie Facebook, gdzie znajdziecie Państwo zarówno aktualne informacje odnośnie naszych działań, ale również przydatne i ciekawe publikacje z zakresu zdrowia publicznego.

Za pośrednictwem naszego fanpage można również przejrzeć katalog publikacji, których wydawcą jest Vesalius działający z ramienia naszej fundacji.

 

Fundacja Zdrowia Publicznego & Karolinka Golf Park
 
O tym, że sport to zdrowie nie trzeba przekonywać nikogo. #FundacjaZdrowiaPublicznego stawia na wszelkie sporty, nasi pracownicy jeżdżą na deskorolce, biegają, chodzą po górach... Miło nam ogłosić, że zostaliśmy partnerami wyjątkowego ośrodka jakim jest Karolinka Golf Park .
 
Ale zaraz, jaki jest związek pomiędzy zdrowiem a graniem lub nie graniem w golfa?
Okazuje się, że zostało to już dość dokładnie i rzetelnie przebadane!
Mówiąc najprościej, golfiści żyją dłużej, mają lepszy ogólny stan zdrowia fizycznego i uzyskują korzyści zdrowotne/psychiczne. Te powiązania są prawdopodobnie spowodowane złotą kombinacją chodzenia, aktywności mięśniowej i interakcji społecznych.
 
Korzyści fizyczne obejmują:
  • poprawę profili czynników ryzyka sercowo-naczyniowego
  • poprawiony poziom glukozy we krwi
  • zwiększona średnia długość życia

Korzyści psychologiczne obejmują:

  • poprawę samooceny, poprawę pewności siebie i zmniejszenie lęku
  • golf to także świetna okazja do rozwijania umiejętności interpersonalnych, kontroli emocji i wzmacniania więzi społecznych
     
 
 

Bezpłatne porady lekarskie dla dorosłych i dzieci z Ukrainy

 

 

Fundacja Zdrowia Publicznego UJ oraz Elektor airsystems sp. z.o.o. zapraszają na bezpłatne porady lekarskie dla dorosłych
i dzieci z Ukrainy do gabinetu mieszczącego się w przychodni RatMedica w Krakowie przy ul. Komandosów 18 (osiedle Podwawelskie).

 

Porady udzielane będą przez lekarza z Ukrainy Marię Rybak ze specjalizacją medycyny rodzinnej w poniedziałki środy i piątki  w godzinach od 8:00 do 12:00. Akcja bezpłatnych badań prowadzona będzie przez cały miesiąc maj.

 

Fundacja Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od początku trwania wojny na Ukrainie prowadzi akcje związane z udzielaniem pomocy medycznej obywatelom Ukrainy.

 

Фонд громадського здоров’я Ягеллонського університету та Elektor airsystems запрошують Вас на безкоштовну медичну консультацію для дорослих та дітей з України до клініки RatMedica у Кракові за адресою: вул. Командосув 18  (район подвавельський).

 

Консультації надаватиме сімейний лікар з України Марія Рибак.

Понеділок, середа, п’ятниця з 8:00 до 12:00.

 

 

 

 

 

Pyszności dostarczyła Piekarnia "Buczek" z Krakowa oraz Zakłady Mięsne "Kołdras" z Proszówek. 

Studentom i ich rodzinom, pomimo trudnego dla nich czasu, z okazji rozpoczynających się w kościele prawosławnym Świąt Wielkanocnych, życzymy nadziei, radości i wiary w lepszy czas. 

Świąteczne dary dla studentów z Ukrainy

 

Na ręce studentów pochodzących z Ukrainy, którzy kształcą się w Krakowie przekazaliśmy świąteczne dary w postaci m.in. pieczywa, ciast wielkanocnych, żurku, wędlin i innych smakołyków. 
 

Przekazanie darów odbyło się w Domu Studenckim "Atol" Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W akademiku tym mieszka ponad 100 studentów z Ukrainy, uczących się m.in. w Krakowskiej Akademii im. A.F.Modrzewskiego, Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
 

Po wybuchu wojny, do wielu studentów przybyły rodziny szukające schronienia w Polsce. Zakup świątecznej żywności przez Fundację Zdrowia Publicznego był możliwy dzięki wsparciu naszych działań charytatywnych przez  firmę Elektror Airsystems sp z o.o. W przekazaniu darów, oprócz przedstawicieli naszej Fundacji wzięła udział Pełnomocniczka Rektora Krakowskiej Akademii im.A.F. Modrzewskiego ds. pomocy studentom z Ukrainy, pani Prof. KAAFM dr hab. Julia Stanek.

 

 

 

 

 

Wszystkie dary zostały zakupione zostały dzięki wspólnej akcji wsparcia zdrowotnego i socjalnego obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce realizowanej wspólnie przez Fundację Zdrowia Publicznego i firmę Elektror Airsystems sp z o.o. 

 

W przekazaniu darów wzięli udział: Marzena Paszkot – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny, Magdalena Balawajder - Koordynator ds. pomocy humanitarnej Urzędu Miasta Krakowa, Agnieszka Pleti - prezes Fundacji Poland Business Run (operatora „Dziecięcej Przystani”) oraz Anna Górska – koordynator „Dziecięcej Przystani”. Darczyńców reprezentowali: Grzegorz Ciupka - Dyrektor Zakładu - Elektror Airsystems sp z o.o. , Sebastian Makowski, dyrektor produkcji Elektror Airsystems sp z o.o., Sonia Tkocz – kierownik Działu HR Elektror Airsystems sp z o.o., Marcin Mikos – Prezes Fundacji Zdrowia Publicznego UJ oraz Jarosław Bułka – dyrektor Prezes Fundacji Zdrowia Publicznego UJ.

 

Obecna na spotkaniu Marzena Paszkot – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny złożyła, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego, podziękowania darczyńcom za ich zaangażowanie w profilaktykę zdrowotną wśród Dzieci .

Po przekazaniu darów dr Joanna Gibińska - Słysz wygłosiła prelekcje dla Dzieci na temat profilaktyki próchnicy oraz prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.

Owoce i pakiety przyborów do higieny dentystycznej dla dzieci z Ukrainy

 

 

100 zestawów do higieny dentystycznej,  jabłka, warzywa oraz bajkowe kalendarze przekazała Fundacja Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z firmą Elektror Airsystems sp z o.o. ukraińskim Dzieciom przebywającym w „Dziecięcej Przystani”
w Tauron Arenie w Krakowie.

 

Fundacja Zdrowia Publicznego, od początku wybuchu wojny na Ukrainie uczestniczy w wielu projektach charytatywnych, niosących pomoc medyczną obywatelom Ukrainy zarówno tym walczącym w kraju, jak i  uchodźcom wojennym przebywającym w Polsce.

 

Tym razem wsparcie w postaci przyborów do higieny dentystycznej oraz owoców i warzyw dla Dzieci otrzymali podopiecznymi "Dziecięcej Przystani", która jest miejscem opieki i aktywności dla dzieci do 10 roku życia z Ukrainy prowadzonym przez Miasto Krakowa oraz Fundację Poland Business Run.

 

Zapraszmy do zakupu kalendarza w naszym sklepie

 
 
 
"Jesteśmy zaniepokojeni jako środowisko medyczne postawami wielu osób, które nie noszą maseczek w środkach komunikacji, galeriach handlowych i sklepach. Maseczka stała się czymś zbędnym, co w rozpędzającej się czwartej fali pandemii może mieć dramatyczne skutki. Chcemy przypomnieć o tym obowiązku i dobrej praktyce" – dodał. Dr Szymon Pietruszka ze Szpitala im. S. Żeromskiego mówił dziennikarzom, że ani przez chwilę nie wahał się, kiedy zaproponowano mu udział w tym przedsięwzięciu. "To super przygoda, zupełnie inny świat niż ten, w którym pracujemy na co dzień, choć także przebieramy się, ale w jednorazowe ubrania. Zdałem sobie teraz sprawę, że czuję się tu na scenie zupełnie obco, jak pacjent w moim szpitalu. Ja też nie wiedziałem, co mnie czeka" – mówił dr Pietruszka.
 
"Mam nadzieję, że osoby, które są nastawione trochę negatywie do zasad panujących w pandemii, zrozumieją, że to nie jest złe i że zasady te są potrzebne" – dodał.
 
"Jestem szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w tak szczytnym przedsięwzięciu. Uważam, że ucieczka w baśnie, w bajki nie tylko dzieciom, ale też dorosłym daje trochę radości" – powiedziała dr hab. Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera. Dr Elżbieta Pluta z Centrum Onkologii dodała, że dzięki wydaniu kalendarza medycy będą mogli bezpieczniej wykonywać ciężką pracę.
 
W postacie z bajek wcielą się w tym roku: prof. Ewa Czarnobilska i prof. Anna Sowa-Staszczak ze Szpitala Uniwersyteckiego, dr Elżbieta Pluta z Centrum Onkologii, dr Iwona Hajdyła–Banaś, dr Joanna Włodarczyk i dr Joanna Wyka ze Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla, dr hab. Anna Chrapusta ze Szpitala im. L. Rydygiera, dr Katarzyna Moskała i dr Szymon Pietruszka ze Szpitala im. S. Żeromskieg, dr Michał Zabojszcz dyrektor szpitala MSWiA, dr Bartosz Frączek ze Szpitala Ujastek, Piotr Staszak zastępca dyrektora Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika oraz Elżbieta Ptak z Centrum Medycznego LuxMed.
 
Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z Mateuszem Sibikiem, a grafikiem Maciej Schumacher. Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
 
"Nigdy nie zawiedliśmy się na lekarzach i mamy nadzieję ich nie zawieść. Zawsze jesteśmy gotowi walczyć razem z nimi w dobrym celu i ogłosić w naszym teatrze +ostry dyżur+, żeby zrobić taki kalendarz" – mówiła Małgorzata Zwolińska.
 
Dyrektor Teatru Groteska Adolf Weltschek podkreślił, że inicjatywa ta ma służyć temu, by społeczeństwo zrozumiało, że "pracownicy służby zdrowia to skarb". "Szanujmy i ceńmy tych wspaniałych ludzi, którzy narażają życie, żeby nas ratować" – apelował.
 
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie, Szpitalem im. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św. Eliasza.
 
 
Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.
 
 
Cena 50.00 zł brutto (Plus koszt wysyłki)
 
 

LEKARZE JAK Z BAJKI NA 2022 ROK

 

 

Po ubiegłorocznym sukcesie, powstało  drugie wydanie kalendarza "Lekarze jak z bajki"z udziałem lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią koronawirusa.  "Wszyscy jesteśmy zmęczeni pandemią i jej negatywnymi następstwami, także obniżeniem nastroju, szarością i smutkiem. Pani prof. Ewie Czarnobilskiej, która bierze udział w naszej sesji zdjęciowej, bardzo zależy na tym, żeby pokazać, że medycy chcą przynieść trochę nadziei i radości, bo choć sami są przepracowani to widzą, że tego uśmiechu brakuje. Chcemy wnieść optymizm w ten niełatwy czas, przebierając lekarzy w kostiumy z naj- piękniejszych bajek" - mówił pomysłodawca akcji Marcin Mikos z Fundacji Zdrowia Publicznego.
 
Jak podkreślił wydając kalendarz medycy chcą też uwrażliwić wszystkich na konieczność przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.
 

 

Jak zauważył prof. dr hab. med. Tomasz Tomasik, lekarze rodzinni realizują zadania, których wcześniej się nie podejmowali, to znaczy biorą pod opiekę nie tylko swoich pacjentów, ale wręcz całe rodziny.Do tego pojawił się szereg nowych zadań administracyjnych, związanych z wystawianiem skierowań na testy PCR oraz rejestrowanie tych skierowań na dedykowanych temu stronach internetowych. Ponadto, zwiększenie ilości świadczonych teleporad przy jednoczesnym dbaniu o reżim sanitarny w praktykach, co jak zauważa ekspert przełożyło się na brak zgłoszonych do tej pory przypadków zarażenia się koronawirusem w praktykach POZ. Należy podkreślić, że ocena stanu zdrowia za pomocą teleporad jest jednak bardzo trudna w przypadku osób starszych, z wielochorobowością.

 

Kolejne pytanie, które padło z ust dr Marcina Mikosa dotyczyło kierunku jaki powinien obrać aktualny Narodowy Program Zdrowia. Dr Mikos wprost zapytał czy powinien być to program „odbudowy zdrowia po pandemii”.

 

W kontekście tego pytania prof. dr hab. Grzegorz Juszczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zwrócił uwagę na zahamowanie, a nawet odwrócenie pozytywnego trendu wzrostu oczekiwanej długości życia zarówno wśród kobiet jak i u mężczyzn w naszym kraju. Niestety według eksperta zanim wrócimy do normy w tym zakresie mogą minąć lata. Będzie to wyzwanie dla Narodowego Programu Zdrowia ale również innych strategii o podobnym szczeblu jak np. Narodowa Strategia Onkologiczna.W debacie uczestniczył również prof. dr hab. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert zwrócił uwagę na wpływ pandemii na zachowania społeczeństwa takie jak coraz szerzej stosowane zasad dystansu społecznego, które jego zdaniem najprawdopodobniej w pewnym stopniu utrzyma się nawet po pandemii. Niestety równocześnie zauważalnie spadła aktywność fizyczna Polaków, ponadto pozostawanie w domu sprzyja niezdrowej diecie. Te zmiany przyniosą dalekosiężne konsekwencje zdrowotne, co będzie dużym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w przyszłości.

 

Na pytanie o możliwy pozytywny wpływ ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych na zainteresowanie profilaktyką odpowiadała dr med. Joanna Streb – małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii. Specjalistka wyraziła nadzieję, że profilaktyka zyska na popularności. Obecnie obserwowany procentowy udział populacji w badaniach przesiewowych różnego rodzaju jest niewystarczający aby mogły one pokazać swój prawdziwy potencjał w zapobieganiu rozwoju np.nowotworów.

 

W trakcie debaty omówiono kolejno szereg zjawisk z zakresu zdrowia publicznego, zaproszeni paneliści wymieniali się cenną wiedzą i doświadczeniem. Spotkanie zostało podsumowane pozytywnymi prognozami w kwestii wyszczepialności, korzystania z teleporad czy skoku technologicznego w medycynie. Specjaliści mają nadzieję, że Narodowy Program Zdrowia będzie programem prowadzonym rozsądnie i celowo, w sposób umożliwiający ratowanie zdrowia i życia. Jednym z finalnych wniosków całego spotkania został wysunięty przez dr Marcina Mikosa:

 

„Każdy z nas oprócz Narodowego Programu Zdrowia, musi mieć swój indywidualny program zdrowia,a dbałość instytucji ma tylko charakter pomocniczy”.

 

Cała debata jest dostępna do ponownego obejrzenia w serwisie Facebook na oficjalnej stronie Fundacji Zdrowia Publicznego. Współorganizatorami debaty był Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.

 

Zakup kalendarza spotkał się z dużym zainteresowaniem ludzi praktycznie z całej Polski - w większości osób prywatnych oraz kilkudziesięciu firm, które zakupiły kalendarz dla swoich pracowników. Akcję wsparła też Fundacja ORLEN. 
 
Łącznie dochód z akcji "Lekarze jak z bajki" pozwolił na zakup ponad 14 tysięcy specjalistycznych maseczek ochronnych typu FFP2.
 
- Ogromnie się cieszymy z powodzenia tej akcji zarówno w aspekcie edukacyjnym, bo pokazaliśmy jak ważne jest noszenie maseczek , jak i z realnej pomocy dla medyków w zapewnieniu im większego bezpieczeństwa pracy. Wiele osób podkreśla,
że w szarym czasie pandemii kalendarz dał im dużo uśmiechu kolorowymi, bajkowymi obrazkami - i to jest bezcenny wymiar tej akcji - mówi jednej z jej organizatorów Marcin Mikos.

Wydawcą kalendarza była Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska oraz Szpitalem Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie i Szpitalem im.S.Żeromskiego        w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św.Eliasza. Patronem medialnym akcji były RMF FM i RMF24.PL

Zdjęcia w kalendarzu wykonał krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Schumacherem.

Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znalazły się w kalendarzu z medykami sprawowali Małgorzata Zwolińska
i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.

 
Jak zgodnie zapewniają organizatorzy, kalendarz "Lekarze jak z bajki" będzie miał kolejne edycje w następnych latach

 

DEBATA: Odpowiedzialność za zdrowie. Sytuacja zdrowotna w Polsce a Narodowy Program Zdrowia

 

W środę 7 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia z tej okazji Fundacja Zdrowia Publicznego zorganizowała debatę, której tematem przewodnim była odpowiedzialność za zdrowie, a odniesieniem do dyskusji był Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025.


Prowadzący  dr  Marcin  Sala  Szczypiński  oraz    dr Marcin Mikos wspólnie z gronem ekspertów zastanawiali się czy przyjęty niedawno Narodowy Program Zdrowia ma szansę być skutecznym narzędziem w zapewnieniu równości w zdrowiu. Dyskusja w gronie lekarzy, ekonomistów oraz prawników pozwoliła uwzględnić istotne fakty, które być może nie przychodzą do głowy od razu, kiedy myślimy o zdrowiu. Już w pierwszych minutach debaty padło pytanie o długoterminowe skutki zdrowotne pandemii koronawirusa w świetle naszego podejścia do ochrony zdrowia.

 

 

LEKARZE JAK Z BAJKI

 

 

Ponad 14 tysięcy maseczek ochronnych typu FFP2 trafiło do małopolskich szpitali dzięki sprzedaży charytatywnego kalendarza  "Lekarze jak z bajki".

Lekarze walczący z pandemią SARS CoV-2 wystąpili w kalendarzu przebrani za postacie
z bajek.

 
 
W niezwykłym kalendarzu w role m.in. Calineczki, Herkulesa, Aladyna, księżniczek i zwierzaków
z bajek wcieliło się 17 lekarzy z małopolskich szpitali. Dzięki sprzedaży kalendarza, specjalistyczne maseczki ochronne trafiły do lekarzy ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, Szpitala Specjalistycznego im. J. Dietla
w Krakowie, Szpitala Powiatowego w Bochni, Szpitala im. S. Żeromskiego w Krakowie, Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego
w Krakowie -Prokocimiu, 5.W ojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie oraz Małopolskiego Szpitala Ortopedyczno - Rehabilitacyjnego
im. prof.B. Frańczuka w Krakowie.

 

W niezwykłym kalendarzu w role m.in. Calineczki, Herkulesa, Alladyna, księżniczek i zwierzaków bajek wcielą się m.in.
dr Konstanty Szułdrzyński - kierownik Centrum Terapii Pozaustrojowych
w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, dr Joanna Streb - małopolski konsultant wojewódzki w dziedzinie onkologii, dr hab. Marcin Krzanowski - zastępca dyrektora Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, dr Michał Kuboń - koordynator oddziału covid w Szpitalu Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie, dr Łukasz Strzępek - ordynator Oddziału Chirurgii Szpitala Powiatowego w Bochni, a także lekarze rezydenci ze Szpitala im.S.Żeromskiego w Krakowie oraz Szpitala im.J.Dietla w Krakowie, którzy jako ochotnicy zgłosili się do pracy
w tworzonych kilka miesięcy temu oddziałów leczenia pacjentówz covid.
 
Dochód z internetowej sprzedaży kalendarza przeznaczony zostanie na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.
 
Wydawcą kalendarza jest Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska, Wydawnictwem Medycyna Praktyczna oraz Szpitalem Specjalistycznym im. J. Dietla w Krakowie i Szpitalem im. S. Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św.Eliasza.
 
Autorem zdjęć do kalendarza jest krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Goździelewskim.
 
Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znajdą się w kalendarzu z medykami sprawują Małgorzata Zwolińska i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
 
Mecenasem kalendarza "Lekarze jak z bajki" jest Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie. Patronem medialnym akcji jest RMF FM.

LEKARZE JAK Z BAJKI

 

 

17 lekarek i lekarzy z małopolskich szpitali zaangażowanych w walkę z pandemią wcieli się w postacie z bajek w niecodziennym kalendarzu "Lekarze jak z bajki", który powstaje w kra ko wskim Teatrze Groteska. Dochód ze sprzedaży tego niecodziennego kalendarza zostanie przeznaczonych na zakup środków ochrony osobistej dla pracowników szpitali.
 
 
- W czasie pandemii w relacje lekarz - pacjent wkroczyły dziwne stroje - kombinezony, skafandry, przyłbice i maski, utrudniające zbadanie pacjenta, rozmowę, dotyk, zasłaniające uśmiech.
 

Dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla dzieci oraz seniorów to dodatkowa trauma. Dzięki akcji "Lekarze jak z bajki" chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami, kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje - to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić - mówi Marcin Mikos pomysłodawca akcji.

KONKURS MAŁY WIELKI BOHATER


Konkurs „Mały-Wielki Bohater" polegał na nagraniu krótkiego filmu lub teledysku, który będzie zachęcał młodzież do udzielania pierwszej pomocy, do reagowania w stanach zagrożenia życia bądź zdrowia, do nauki pierwszej pomocy.
W konkursie mogły wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z klas 4-8. Przy okazji konkursu przygotowano także materiały na stronie internetowej, które uczą jak postępować gdy kogoś potrzebuje pomocy.

 

 

 

Celami przedsięwzięcia było:

 

- poszerzenie wiedzy na temat ratownictwa medycznego,

- przełamanie barier psychologicznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy,

- likwidacja błędnych przeświadczeń dotyczących udzielania pierwszej pomocy (np. pozwy za zniszczone rzeczy czy ubrania poszkodowanego),

- wzrost świadomości uczniów na temat praktycznych zachowań w trudnych sytuacjach,

- rozwijanie kreatywności i samodzielności, wzmacnianie wiary we własne możliwości,

- zachęcenie uczniów do konstruktywnego wykorzystania urządzeń multimedialnych.

 

 

 

Laureatów wybrała komisja w składzie:
 

Marlena Buszta - prezes Fundacji POLARIS - edukacja, rozwój, zarządzanie

Urszula Gwiazda - dziennikarka radia RMF FM

Zuzanna Honisz - ratownik medyczny, koordynator Klubu Małego Ratownika - szkoleń
z pierwszej pomocy dla dzieci

Grzegorz Nowak - ratownik medyczne, autor bloga ratowniczy.net

Grzegorz Nowosielski - dziennikarz, producent reklamowy i telewizyjny, prezes Outstanding Studios

 

Podczas oceny pod uwagę były brane przede wszystkim:

- zgodność pracy z tematem Konkursu,

- przekazywana treść, nie zaś możliwości techniczne

- spełnienie wymagań formalnych,

- kreatywność,

- forma i treść przekazu,

- poprawność merytoryczna przekazywanej treści.

KLUB MAŁEGO RATOWNIKA

 

   Fundacja Zdrowia Publicznego miała przyjemność być partnerem kolejnej edycji "Klubu Małego Ratownika" organizowanego przez Fundację Polaris. Siódma edycja tego wydarzenia miała  miejsce 5 października 2019 roku, w sali Auditorium Maximum  Uniwersytetu  Jagiellońskiego w Krakowie.
   Ideą "Klubu Małego Ratownika" jest nauka poprzez   zabawę   i  poznawanie    istotnych  treści

w  przystępny i atrakcyjny  sposób. Dzięki darmowemu szkoleniu  blisko 200 dzieci i ich opiekunów mogło poznać zagadnienia pierwszej pomocy medycznej.

   Podczas tegorocznej edycji mali kursanci zobaczyły przedstawienie "Jaś i Małgosia. Historia Prawdziwa", a po spektaklu  uczyli się jak wzywać pomoc, opatrywać rany czy uciskać klatkę piersiową.
   Na koniec na wszystkich uczestników czekały dyplomy i drobne upominki.

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

kontakt

główna

ARCHIWUM WYDARZEŃ

nasz sklep

działania

Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogacił się
o nowoczesny sprzęt do nauki wykonywania medycznych czynności ratunkowych.

Sprzęt ufundowany został przez Fundację Zdrowia Publicznego. Wśród przekazanych urządzeń jest m.in. defibrylator szkoleniowy, fantomy na nauki resuscytacji u dzieci i dorosłych oraz specjalistyczny fantom do nauki intubacji. Sprzęt służył będzie w praktycznym przygotowaniu studentów Wydziału Nauk
o Zdrowiu do wykonywania zawodów medycznych.
W uroczystym przekazaniu sprzętu
wzięli udział dr hab. Piotr Pierzchalski, prof.UJ - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof.dr hab.Maria Kózka - prodziekan wydziału ds.dydaktycznych, dr Marcin Mikos - prezes Fundacji Zdrowia Publicznego oraz Jarosław Bułka - dyrektor ds.marketingu i sprzedaży Fundacji Zdrowia Publicznego.

Fundacja Zdrowia Publicznego utworzona została blisko 30 lat w celu upowszechniania zdrowia publicznego, prowadzenia działalności edukacyjnej, wydawniczej oraz charytatywnej,

a także wsparcia Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.