Chcielibyśmy zachęcić do odwiedzania Fundacji Zdrowia Publicznego w serwisie Facebook, gdzie znajdziecie Państwo zarówno aktualne informacje odnośnie naszych działań, ale również przydatne i ciekawe publikacje z zakresu zdrowia publicznego.
Za pośrednictwem naszego fanpage można również przejrzeć katalog publikacji, których wydawcą jest Vesalius działający z ramienia naszej fundacji.
Korzyści psychologiczne obejmują:
Bezpłatne porady lekarskie dla dorosłych i dzieci z Ukrainy
Fundacja Zdrowia Publicznego UJ oraz Elektor airsystems sp. z.o.o. zapraszają na bezpłatne porady lekarskie dla dorosłych
i dzieci z Ukrainy do gabinetu mieszczącego się w przychodni RatMedica w Krakowie przy ul. Komandosów 18 (osiedle Podwawelskie).
Porady udzielane będą przez lekarza z Ukrainy Marię Rybak ze specjalizacją medycyny rodzinnej w poniedziałki środy i piątki w godzinach od 8:00 do 12:00. Akcja bezpłatnych badań prowadzona będzie przez cały miesiąc maj.
Fundacja Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego od początku trwania wojny na Ukrainie prowadzi akcje związane z udzielaniem pomocy medycznej obywatelom Ukrainy.
Фонд громадського здоров’я Ягеллонського університету та Elektor airsystems запрошують Вас на безкоштовну медичну консультацію для дорослих та дітей з України до клініки RatMedica у Кракові за адресою: вул. Командосув 18 (район подвавельський).
Консультації надаватиме сімейний лікар з України Марія Рибак.
Понеділок, середа, п’ятниця з 8:00 до 12:00.
Pyszności dostarczyła Piekarnia "Buczek" z Krakowa oraz Zakłady Mięsne "Kołdras" z Proszówek.
Studentom i ich rodzinom, pomimo trudnego dla nich czasu, z okazji rozpoczynających się w kościele prawosławnym Świąt Wielkanocnych, życzymy nadziei, radości i wiary w lepszy czas.
Świąteczne dary dla studentów z Ukrainy
Na ręce studentów pochodzących z Ukrainy, którzy kształcą się w Krakowie przekazaliśmy świąteczne dary w postaci m.in. pieczywa, ciast wielkanocnych, żurku, wędlin i innych smakołyków.
Przekazanie darów odbyło się w Domu Studenckim "Atol" Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. W akademiku tym mieszka ponad 100 studentów z Ukrainy, uczących się m.in. w Krakowskiej Akademii im. A.F.Modrzewskiego, Uniwersytecie Pedagogicznym w Krakowie oraz Uniwersytecie Jagiellońskim.
Po wybuchu wojny, do wielu studentów przybyły rodziny szukające schronienia w Polsce. Zakup świątecznej żywności przez Fundację Zdrowia Publicznego był możliwy dzięki wsparciu naszych działań charytatywnych przez firmę Elektror Airsystems sp z o.o. W przekazaniu darów, oprócz przedstawicieli naszej Fundacji wzięła udział Pełnomocniczka Rektora Krakowskiej Akademii im.A.F. Modrzewskiego ds. pomocy studentom z Ukrainy, pani Prof. KAAFM dr hab. Julia Stanek.
Wszystkie dary zostały zakupione zostały dzięki wspólnej akcji wsparcia zdrowotnego i socjalnego obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce realizowanej wspólnie przez Fundację Zdrowia Publicznego i firmę Elektror Airsystems sp z o.o.
W przekazaniu darów wzięli udział: Marzena Paszkot – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny, Magdalena Balawajder - Koordynator ds. pomocy humanitarnej Urzędu Miasta Krakowa, Agnieszka Pleti - prezes Fundacji Poland Business Run (operatora „Dziecięcej Przystani”) oraz Anna Górska – koordynator „Dziecięcej Przystani”. Darczyńców reprezentowali: Grzegorz Ciupka - Dyrektor Zakładu - Elektror Airsystems sp z o.o. , Sebastian Makowski, dyrektor produkcji Elektror Airsystems sp z o.o., Sonia Tkocz – kierownik Działu HR Elektror Airsystems sp z o.o., Marcin Mikos – Prezes Fundacji Zdrowia Publicznego UJ oraz Jarosław Bułka – dyrektor Prezes Fundacji Zdrowia Publicznego UJ.
Obecna na spotkaniu Marzena Paszkot – pełnomocnik Prezydenta Krakowa ds. Rodziny złożyła, w imieniu Prezydenta Miasta Krakowa – prof. Jacka Majchrowskiego, podziękowania darczyńcom za ich zaangażowanie w profilaktykę zdrowotną wśród Dzieci .
Po przekazaniu darów dr Joanna Gibińska - Słysz wygłosiła prelekcje dla Dzieci na temat profilaktyki próchnicy oraz prawidłowej pielęgnacji jamy ustnej.
Owoce i pakiety przyborów do higieny dentystycznej dla dzieci z Ukrainy
100 zestawów do higieny dentystycznej, jabłka, warzywa oraz bajkowe kalendarze przekazała Fundacja Zdrowia Publicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego wspólnie z firmą Elektror Airsystems sp z o.o. ukraińskim Dzieciom przebywającym w „Dziecięcej Przystani”
w Tauron Arenie w Krakowie.
Fundacja Zdrowia Publicznego, od początku wybuchu wojny na Ukrainie uczestniczy w wielu projektach charytatywnych, niosących pomoc medyczną obywatelom Ukrainy zarówno tym walczącym w kraju, jak i uchodźcom wojennym przebywającym w Polsce.
Tym razem wsparcie w postaci przyborów do higieny dentystycznej oraz owoców i warzyw dla Dzieci otrzymali podopiecznymi "Dziecięcej Przystani", która jest miejscem opieki i aktywności dla dzieci do 10 roku życia z Ukrainy prowadzonym przez Miasto Krakowa oraz Fundację Poland Business Run.
LEKARZE JAK Z BAJKI NA 2022 ROK
Jak zauważył prof. dr hab. med. Tomasz Tomasik, lekarze rodzinni realizują zadania, których wcześniej się nie podejmowali, to znaczy biorą pod opiekę nie tylko swoich pacjentów, ale wręcz całe rodziny.Do tego pojawił się szereg nowych zadań administracyjnych, związanych z wystawianiem skierowań na testy PCR oraz rejestrowanie tych skierowań na dedykowanych temu stronach internetowych. Ponadto, zwiększenie ilości świadczonych teleporad przy jednoczesnym dbaniu o reżim sanitarny w praktykach, co jak zauważa ekspert przełożyło się na brak zgłoszonych do tej pory przypadków zarażenia się koronawirusem w praktykach POZ. Należy podkreślić, że ocena stanu zdrowia za pomocą teleporad jest jednak bardzo trudna w przypadku osób starszych, z wielochorobowością.
Kolejne pytanie, które padło z ust dr Marcina Mikosa dotyczyło kierunku jaki powinien obrać aktualny Narodowy Program Zdrowia. Dr Mikos wprost zapytał czy powinien być to program „odbudowy zdrowia po pandemii”.
W kontekście tego pytania prof. dr hab. Grzegorz Juszczyk – Dyrektor Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego zwrócił uwagę na zahamowanie, a nawet odwrócenie pozytywnego trendu wzrostu oczekiwanej długości życia zarówno wśród kobiet jak i u mężczyzn w naszym kraju. Niestety według eksperta zanim wrócimy do normy w tym zakresie mogą minąć lata. Będzie to wyzwanie dla Narodowego Programu Zdrowia ale również innych strategii o podobnym szczeblu jak np. Narodowa Strategia Onkologiczna.W debacie uczestniczył również prof. dr hab. Piotr Jankowski z Instytutu Kardiologii, Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert zwrócił uwagę na wpływ pandemii na zachowania społeczeństwa takie jak coraz szerzej stosowane zasad dystansu społecznego, które jego zdaniem najprawdopodobniej w pewnym stopniu utrzyma się nawet po pandemii. Niestety równocześnie zauważalnie spadła aktywność fizyczna Polaków, ponadto pozostawanie w domu sprzyja niezdrowej diecie. Te zmiany przyniosą dalekosiężne konsekwencje zdrowotne, co będzie dużym wyzwaniem dla systemu ochrony zdrowia w przyszłości.
Na pytanie o możliwy pozytywny wpływ ograniczonego dostępu do świadczeń zdrowotnych na zainteresowanie profilaktyką odpowiadała dr med. Joanna Streb – małopolski wojewódzki konsultant w dziedzinie onkologii. Specjalistka wyraziła nadzieję, że profilaktyka zyska na popularności. Obecnie obserwowany procentowy udział populacji w badaniach przesiewowych różnego rodzaju jest niewystarczający aby mogły one pokazać swój prawdziwy potencjał w zapobieganiu rozwoju np.nowotworów.
W trakcie debaty omówiono kolejno szereg zjawisk z zakresu zdrowia publicznego, zaproszeni paneliści wymieniali się cenną wiedzą i doświadczeniem. Spotkanie zostało podsumowane pozytywnymi prognozami w kwestii wyszczepialności, korzystania z teleporad czy skoku technologicznego w medycynie. Specjaliści mają nadzieję, że Narodowy Program Zdrowia będzie programem prowadzonym rozsądnie i celowo, w sposób umożliwiający ratowanie zdrowia i życia. Jednym z finalnych wniosków całego spotkania został wysunięty przez dr Marcina Mikosa:
„Każdy z nas oprócz Narodowego Programu Zdrowia, musi mieć swój indywidualny program zdrowia,a dbałość instytucji ma tylko charakter pomocniczy”.
Cała debata jest dostępna do ponownego obejrzenia w serwisie Facebook na oficjalnej stronie Fundacji Zdrowia Publicznego. Współorganizatorami debaty był Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny oraz Okręgowa Izba Radców Prawnych w Krakowie.
Wydawcą kalendarza była Fundacja Zdrowia Publicznego we współpracy z Teatrem Groteska oraz Szpitalem Specjalistycznym im.J.Dietla w Krakowie i Szpitalem im.S.Żeromskiego w Krakowie oraz Stowarzyszeniem Wolontariatu św.Eliasza. Patronem medialnym akcji były RMF FM i RMF24.PL
Zdjęcia w kalendarzu wykonał krakowski fotograf Bartosz Siedlik we współpracy z grafikiem Maciejem Schumacherem.
Opiekę artystyczną nad scenami z bajek, które znalazły się w kalendarzu z medykami sprawowali Małgorzata Zwolińska
i Adolf Weltschek z Teatru Groteska.
DEBATA: Odpowiedzialność za zdrowie. Sytuacja zdrowotna w Polsce a Narodowy Program Zdrowia
W środę 7 kwietnia 2021 r. obchodziliśmy Światowy Dzień Zdrowia z tej okazji Fundacja Zdrowia Publicznego zorganizowała debatę, której tematem przewodnim była odpowiedzialność za zdrowie, a odniesieniem do dyskusji był Narodowy Program Zdrowia na lata 2021-2025.
Prowadzący dr Marcin Sala Szczypiński oraz dr Marcin Mikos wspólnie z gronem ekspertów zastanawiali się czy przyjęty niedawno Narodowy Program Zdrowia ma szansę być skutecznym narzędziem w zapewnieniu równości w zdrowiu. Dyskusja w gronie lekarzy, ekonomistów oraz prawników pozwoliła uwzględnić istotne fakty, które być może nie przychodzą do głowy od razu, kiedy myślimy o zdrowiu. Już w pierwszych minutach debaty padło pytanie o długoterminowe skutki zdrowotne pandemii koronawirusa w świetle naszego podejścia do ochrony zdrowia.
LEKARZE JAK Z BAJKI
Ponad 14 tysięcy maseczek ochronnych typu FFP2 trafiło do małopolskich szpitali dzięki sprzedaży charytatywnego kalendarza "Lekarze jak z bajki".
Lekarze walczący z pandemią SARS CoV-2 wystąpili w kalendarzu przebrani za postacie
z bajek.
LEKARZE JAK Z BAJKI
Dla wielu zakażonych pacjentów, w szczególności dla dzieci oraz seniorów to dodatkowa trauma. Dzięki akcji "Lekarze jak z bajki" chcemy pokazać, że za tymi przyłbicami, kombinezonami ciągle kryje się uśmiech, serdeczność i oddanie lekarzy chorym, a te nietypowe stroje - to konieczny element naszej rzeczywistości, z którą musimy się oswoić - mówi Marcin Mikos pomysłodawca akcji.
KONKURS MAŁY WIELKI BOHATER
Konkurs „Mały-Wielki Bohater" polegał na nagraniu krótkiego filmu lub teledysku, który będzie zachęcał młodzież do udzielania pierwszej pomocy, do reagowania w stanach zagrożenia życia bądź zdrowia, do nauki pierwszej pomocy.
W konkursie mogły wziąć udział uczniowie szkół podstawowych z klas 4-8. Przy okazji konkursu przygotowano także materiały na stronie internetowej, które uczą jak postępować gdy kogoś potrzebuje pomocy.
Celami przedsięwzięcia było:
- poszerzenie wiedzy na temat ratownictwa medycznego,
- przełamanie barier psychologicznych związanych z udzielaniem pierwszej pomocy,
- likwidacja błędnych przeświadczeń dotyczących udzielania pierwszej pomocy (np. pozwy za zniszczone rzeczy czy ubrania poszkodowanego),
- wzrost świadomości uczniów na temat praktycznych zachowań w trudnych sytuacjach,
- rozwijanie kreatywności i samodzielności, wzmacnianie wiary we własne możliwości,
- zachęcenie uczniów do konstruktywnego wykorzystania urządzeń multimedialnych.
Laureatów wybrała komisja w składzie:
Marlena Buszta - prezes Fundacji POLARIS - edukacja, rozwój, zarządzanie
Urszula Gwiazda - dziennikarka radia RMF FM
Zuzanna Honisz - ratownik medyczny, koordynator Klubu Małego Ratownika - szkoleń
z pierwszej pomocy dla dzieci
Grzegorz Nowak - ratownik medyczne, autor bloga ratowniczy.net
Grzegorz Nowosielski - dziennikarz, producent reklamowy i telewizyjny, prezes Outstanding Studios
Podczas oceny pod uwagę były brane przede wszystkim:
- zgodność pracy z tematem Konkursu,
- przekazywana treść, nie zaś możliwości techniczne
- spełnienie wymagań formalnych,
- kreatywność,
- forma i treść przekazu,
- poprawność merytoryczna przekazywanej treści.
KLUB MAŁEGO RATOWNIKA
Fundacja Zdrowia Publicznego miała przyjemność być partnerem kolejnej edycji "Klubu Małego Ratownika" organizowanego przez Fundację Polaris. Siódma edycja tego wydarzenia miała miejsce 5 października 2019 roku, w sali Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.
Ideą "Klubu Małego Ratownika" jest nauka poprzez zabawę i poznawanie istotnych treści
w przystępny i atrakcyjny sposób. Dzięki darmowemu szkoleniu blisko 200 dzieci i ich opiekunów mogło poznać zagadnienia pierwszej pomocy medycznej.
Podczas tegorocznej edycji mali kursanci zobaczyły przedstawienie "Jaś i Małgosia. Historia Prawdziwa", a po spektaklu uczyli się jak wzywać pomoc, opatrywać rany czy uciskać klatkę piersiową.
Na koniec na wszystkich uczestników czekały dyplomy i drobne upominki.
ARCHIWUM WYDARZEŃ
Wydział Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego wzbogacił się
o nowoczesny sprzęt do nauki wykonywania medycznych czynności ratunkowych.
Sprzęt ufundowany został przez Fundację Zdrowia Publicznego. Wśród przekazanych urządzeń jest m.in. defibrylator szkoleniowy, fantomy na nauki resuscytacji u dzieci i dorosłych oraz specjalistyczny fantom do nauki intubacji. Sprzęt służył będzie w praktycznym przygotowaniu studentów Wydziału Nauk
o Zdrowiu do wykonywania zawodów medycznych.
W uroczystym przekazaniu sprzętu wzięli udział dr hab. Piotr Pierzchalski, prof.UJ - dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof.dr hab.Maria Kózka - prodziekan wydziału ds.dydaktycznych, dr Marcin Mikos - prezes Fundacji Zdrowia Publicznego oraz Jarosław Bułka - dyrektor ds.marketingu i sprzedaży Fundacji Zdrowia Publicznego.
Fundacja Zdrowia Publicznego utworzona została blisko 30 lat w celu upowszechniania zdrowia publicznego, prowadzenia działalności edukacyjnej, wydawniczej oraz charytatywnej,
a także wsparcia Wydziału Nauk o Zdrowiu Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.